Platforma Arduino w TinkerCAD

przeczytanie tekstu zajmie około 3 min

Platforma Arduino to popularny, otwarty system elektroniczny przeznaczony do tworzenia jednoukładowych mikrokontrolerów i mikrokomputerów. Charakteryzuje się prostotą użycia oraz elastycznością, co czyni ją dobrym narzędziem dla hobbystów, artystów, projektantów, a także edukatorów i uczniów do eksplorowania elektroniki oraz realizacji projektów z zakresu automatyki, robotyki czy Internetu Rzeczy (IoT). W ramach zajęć dodatkowych w projekcie Laboratoria Przyszłości zapoznajemy się z tą platformą zarówno za pomocą „żywych”, realnych układów, jak i od strony teoretycznej (symulacyjnej) na platformie TinkerCad.

Na zajęciach poznajemy podstawy tego systemu, przygotowując się do tworzenia schematów El.go. Wychowankowie uczą się podstaw elektroniki, pojęć takich jak: anoda (plus) , katoda (minus, masa), rezystor, oporność, dioda led itp. Najwięcej problemów tradycyjnie sprawia programowanie układów i rozumienie funkcji języka (C++), dlatego skupiamy się na schematach połączeń. Najważniejszym hasłem na dzień dzisiejszy jest „plus do plusa – minus do minusa.”

Platforma Tinkercad

Cechy platformy ARDUINO:

  1. Otwarte oprogramowanie i sprzęt: kod źródłowy Arduino oraz schematy są dostępne na licencji open-source, co pozwala użytkownikom na modyfikowanie i rozszerzanie funkcjonalności zgodnie z własnymi potrzebami.
  2. Łatwość użycia: Arduino oferuje relatywnie proste w obsłudze środowisko programistyczne (IDE), które umożliwia szybkie i efektywne programowanie płytek. Programy pisane są w języku C++ z możliwością wykorzystania specjalnych funkcji Arduino, co znacznie upraszcza proces tworzenia kodu.
  3. Uniwersalność: Arduino można używać do sterowania bardzo szerokiego zakresu urządzeń, od prostych czujników i wyświetlaczy, po zaawansowane systemy komunikacyjne i sieciowe.
  4. Społeczność: Arduino posiada ogromną, globalną społeczność użytkowników i programistów, którzy dzielą się swoją wiedzą, kodem źródłowym oraz projektami, co znacznie ułatwia naukę i rozwiązywanie problemów.
  5. Dostępność: Płytki Arduino są dostępne w wielu wersjach, dostosowanych do różnorodnych potrzeb i projektów, od prostych płytek jak Arduino Uno po bardziej zaawansowane modele jak Arduino Mega, Leonardo czy Due.
Comments are closed.