Mistrzostwa ZPR-S w szachach
Mistrzostwa w szachach ZPR-S w Oławie były dla wychowanków uwieńczeniem zdobytej wcześniej wiedzy na temat tej najpopularniejszej gry na świecie. Podczas nauki szachowych zasad wychowankowie placówki przechodzili przez wszystkie etapy tego wtajemniczenia. Było to ustawianie szachownicy, zapoznanie się z poruszaniem figur szachowych oraz specjalnymi regułami w szachach, takimi jak bicie w przelocie, czy też roszada. Nowa wiedza była utrwalana podczas ćwiczeń na szachownicy lub tablicy interaktywnej. Ta forma rywalizacji bardzo przypadła wychowankom do gustu, którzy chętnie spędzali swój czas wolny na rozgrywkach w szachy. Zwycięzcami ośrodkowych mistrzostw w szachach zostali dwaj wychowankowie Paweł M. z klasy 8 Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii i Szymon M. z klasy 7 Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, którzy w finałowej rozgrywce osiągnęli remis. Obydwu mistrzom gratulujemy!!!!
Historia powstania gry w szachy jest trudna do ustalenia i wiele jej aspektów pozostaje do dzisiaj niejasnych. Jedna z popularnych teorii mówi, że szachy pochodzą z Indii, gdzie były znane pod nazwą „chaturanga” już w VI wieku n.e. Gra ta była rozgrywana na planszy o wymiarach 8×8 pól, na której pojawiały się figury symbolizujące różne elementy indyjskiego wojska.
Następnie szachy zostały przywiezione do Persji i tam się rozwijały, a w X wieku zaczęły pojawiać się na obszarze arabskim. Wraz z podbojem Arabii, gra w szachy rozprzestrzeniła się w świecie islamskim, a w XIII wieku dotarła do Europy. Tam zaczęła się szybko rozwijać, a europejscy gracze wprowadzali do gry nowe elementy, takie jak ruchy piona czy ruchy hetmana.
Ostatecznie, w XV wieku szachy przyjęły obecną formę, a ich popularność ciągle rośnie dzięki rozwojowi technologii i możliwościom gry online.