Laboratoria przyszłości
W obecnym roku szkolnym realizujemy dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, związane z projektem ministerialnym „Laboratoria Przyszłości.” W ramach projektu do placówki zakupiono: drukarkę 3D, zestawy Adruino (el.go), lutownice bardzo dobrej jakości. Wszystko po to aby nasi wychowankowie mogli w praktyce dotknąć tematu związanego z drukiem 3D, czy projektowaniem obwodów elektronicznych.
Zajęcia mają formę teoretyczno-praktyczną – z nastawieniem na umiejętności praktyczne
Ogólne cele zajęć to:
- Zdobycie przez uczniów wiedzy na temat druku 3D i możliwości jego wykorzystania
- Zyskanie podstaw umiejętności drukowania modeli 3D z projektów cyfrowych, przygotowania projektów do druku 3D, wyszukiwania i modyfikowania projektów do druku 3D
- Nabycie podstaw wiedzy na temat używania i specyfikacji sprzętu do druku 3D i materiałów do druku 3D
- Nauka podstaw projektowania modeli do druku 3D w aplikacjach typu CAD
- Zdobywanie podstawowych umiejętności w zakresie lutowania elementów elektronicznych
- Przyswojenie podstawowej wiedzy w zakresie układów kontroli, sterowania czy sygnalizacji z wykorzystaniem platformy Arduino.
Wszystkie te cele brzmią bardzo ambitnie, ale najważniejszym jest dążyć do ich spełnienia poprzez ciekawość i zabawę, eksperymenty, próby i błędy, kreatywne i niewymuszone podejście do prostych jak i skomplikowanych zagadnień. Mamy nadzieję, że przy okazji uda się poruszyć wiele aktualnych tematów, jak i rozwiązań funkcjonujących na specjalistycznym rynku pracy.
Chłopcy poznali już zasady działania aplikacji sieciowej Tinkercad, służącej do tworzenia prostych modeli 3D.
Więcej o Laboratoriach Przyszłości można przeczytać TUTAJ